Rodzaje ubezpieczeń turystycznych

Ubezpieczenia turystyczne, to niezbędny element każdej podróży, niezależnie od jej celu – i biznesowego, i rekreacyjnego. Oferta rynkowa jest bardzo zróżnicowana, więc każdy podróżujący może dostosować ubezpieczenie do swoich indywidualnych potrzeb. Ubezpieczenia turystyczne dzielą się przede wszystkim na dwie główne grupy. Pierwsza to ubezpieczenia na których zakup decydują się osoby, które wyjeżdżają za granicę. Druga grupa to ubezpieczenia dedykowane osobom podróżującym po kraju.

Jednym z najczęściej wybieranych ubezpieczeń na wyjeździe za granicę jest ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW, gwarantujące wsparcie w przypadku nagłego zachorowania lub wypadku. Coraz większym uznaniem cieszy się także ubezpieczenie bagażu – tym bardziej, że w związku z usprawnieniami w działaniu linii lotniczych, bagaż zagubiony można odzyskać już w ciągu kilkunastu godzin.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie turystyczne?

Przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Ważne jest, aby ubezpieczenie dostosować do kraju, do którego się wybieramy, a także do charakteru naszej podróży. Jeżeli wybieramy się na wycieczkę objazdową po Europie warto zastanowić się nad pakietem ubezpieczeń, który obejmuje cały obszar Unii Europejskiej. Z kolei dla miłośników adrenaliny, np. planujących górską wyprawę, niezbędne będzie ubezpieczenie NNW.

Proces wyboru warto zacząć od przemyślenia swoich potrzeb i oceny ryzyka. Kolejnym krokiem powinno być zapoznanie się z ofertą towarzystw ubezpieczeniowych i porównanie kosztów różnych polis, jak również warunków ubezpieczenia. Nie bez znaczenia jest też dostęp do pomocy w języku polskim – warto zdecydować się na firmę, która zapewnia taką możliwość.

Zalety posiadania ubezpieczenia turystycznego

Jedną z najważniejszych zalet posiadania ubezpieczenia turystycznego jest przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. W przypadku nagłego zachorowania lub wypadku za granicą, nie musimy martwić się o kosztowne leczenie. Szczególnie istotne jest to w krajach, gdzie opieka medyczna zdecydowanie przekracza polskie standardy cenowe. Ubezpieczenie turystyczne to także pewność, że w razie problemów, możemy liczyć na profesjonalne wsparcie i pomoc.

W przypadku utraty lub kradzieży bagażu, polisa bagażowa jest gwarancją tego, że nasze straty zostaną pokryte. Nie bez znaczenia jest także fakt, że zabezpieczając się ubezpieczeniem, możemy uniknąć sytuacji, w której mamy do czynienia z nieprzewidzianymi wydatkami, które mogą niekorzystnie wpłynąć na nasz budżet podróży.