Fotowoltaika służy do produkcji energii elektrycznej przy zastosowaniu ogólnodostępnego, naturalnego oraz znacznego źródła energii jakim jest – słońce. Zestaw fotowoltaiczny składa się z paneli fotowoltaicznych, jakie można postawić na domu czy na ziemi i falownika (inwertera). Założeniem paneli jest wyłapywanie światła słonecznego oraz wykorzystywanie go na prąd stały jaki następnie jest zmieniany poprzez falownik na prąd zmienny, więc ów z jakiego korzystamy na co dzień. Czym wyróżnia się fotowoltaika ?
Jaki system fotowoltaiczny dobrać?
Planując montaż fotowoltaiki należy zastanowić się nad jednym spośród dwóch modeli tego systemu – OFF grid i ON grid. Rozbieżność między systemami stanowi podłączenie do sieci powszechnej czy jego brak i sprawa przechowywania wytworzonego prądu. Panele złożone są z zintegrowanych szeregowo ogniw krzemowych, jakie pochłaniają promieniowanie podczas tzw. rezultatu fotowoltaicznego. W jego rezultacie występuje prąd stały, natomiast nie może on zostać efektywnie zastosowany w gospodarstwie w tejże formie.
Kiedy należałoby umieścić instalację fotowoltaiczną na terenie?
Ogniwa fotowoltaiczne zatrzymują energię fotonów ciepłych oraz zamieniają ją w prąd stały, natomiast ów jest wykorzystywany w inwerterach na prąd przemienny, wykorzystywany w domowej instalacji energetycznej. Efektywność instalacji zależy od prezentacji ogniw na promieniowanie słoneczne. Może się wykazać, iż orientacja domu, zagmatwany typ dachu lub osłonięcie jego połaci zapobiegają umieszczenie paneli fotowoltaicznych czy powodują, iż inwestycja będzie nierentowna z finansowego punktu widzenia.
Sprawdź magazyn energii